Het Stripmuseum is een perfecte plek als u houdt van creatieve werelden, mooie architectuur en verhalen die in beelden worden verteld. Een bezoek om met het gezin, met z’n tweeën of solo van te genieten, om de rijkdom van de 9e kunst te herontdekken en met een frisse blik te kijken naar een van de meest emblematische culturele erfgoeden van Brussel.
Stripmuseum – Duik in het bruisende universum van de 9de Kunst, in het hart van een Art-nouveaumeesterwerk
Het Stripmuseum nodigt u uit om een wereld binnen te stappen waar beelden verhalen vertellen, waar tekstballonnen spreken en waar de Belgische verbeelding zich met grenzeloze creativiteit uitdrukt. Gevestigd in een prachtig Art-nouveaugebouw van Victor Horta, verenigt dit emblematische museum in Brussel op elegante wijze architectuur, erfgoed en de negende kunst. Zodra u de drempel overschrijdt, zet het decor de toon: licht, vloeiend, inspirerend, bijna magisch.
Op deze historische plek, een voormalig warenhuis en het laatste gebouw van dit type dat nog overeind staat en door Horta werd ontworpen, vindt het stripverhaal een passend kader. Op enkele minuten van het stadscentrum beleeft u het bezoek als een vrolijke en leerrijke ontdekkingstocht, toegankelijk voor liefhebbers en nieuwsgierigen, voor nostalgische volwassenen en verwonderde kinderen.
Een eeuw Belgische strip om te ontdekken
Het hart van het museum klopt op het ritme van de permanente tentoonstelling « Een eeuw Belgische strip », de rode draad van het parcours. U doorloopt de grote etappes van het stripverhaal, van de oorsprong tot vandaag, en ontdekt hoe dit medium uitgroeide tot een pijler van de Belgische cultuur.
De originele platen trekken meteen de aandacht. U blijft staan, komt dichterbij en observeert de lijnvoering, de inkt, soms zelfs zichtbare correcties. Elke tekening vertelt niet alleen het verhaal dat zij illustreert, maar ook het gebaar van de auteur. Zo onthult het stripverhaal zich als een volwaardige kunstvorm: veeleisend, precies en diep expressief.
Het museum belicht de rijkdom van het Belgische erfgoed, dat ver buiten de landsgrenzen wordt erkend, en reikt u de sleutels aan om de evolutie van stijlen, thema’s en technieken te begrijpen.
Een levendig museum met tijdelijke tentoonstellingen
Naast de permanente tentoonstelling onderscheidt het Stripmuseum zich door een uitgebreid programma van tijdelijke tentoonstellingen, die regelmatig worden vernieuwd. Deze tentoonstellingen bieden een andere blik op de 9de Kunst: een auteur, een stroming, een grafisch universum of een specifiek thema.
Deze voortdurende dynamiek nodigt uit om terug te keren, de plek vanuit een ander perspectief te herontdekken en u bij elk bezoek opnieuw te laten verrassen. Het museum zet het stripverhaal niet vast in het verleden, maar toont het levend, hedendaags en voortdurend in evolutie.
Een plek van ontdekking en esthetische bewondering
Het bezoek is ook een volwaardige esthetische ervaring. Het Art-nouveaugebouw, met zijn gebogen lijnen, glaspartijen en elegante volumes, gaat subtiel in dialoog met de tentoongestelde werken. U kijkt regelmatig omhoog, zowel om de architectuur te bewonderen als om het narratieve parcours van de tentoonstellingen te volgen.
De stripbibliotheek, een van de best uitgeruste ter wereld, verlengt het plezier. Zij biedt een ruimte om te raadplegen en te ontdekken, waar u de tijd kunt nemen om te bladeren, te vergelijken en te verdiepen. Een ware schat voor liefhebbers en occasionele lezers.
Het hele museum cultiveert dit gevoel van ontdekking en bewondering, waarbij u moeiteloos van visuele verwondering naar intellectuele nieuwsgierigheid gaat, zonder ooit het leesplezier te verliezen.
Rondleiding
NL, FR, EN, DE, DK, GR, IT, SP - duurtijd 1.30 u - max. 25 pers. - €112 per gids (kortingen voor schoolgroepen). Min. 2 weken op voorhand reserveren, via internet, mail of telefoon
Andere nuttige informatie
• Stripwandeling in de stad op reservatie: 2.30 u / €162 (kortingen voor schoolgroepen).
Ben je een stripfan? De trein brengt je rechtstreeks naar het Stripmuseum in het centrum van de hoofdstad. Blader door het leven en de geschiedenis van je favoriete strips met de nieuwe permanente tentoonstelling “Een eeuw Belgische strip”, die bijna 100 jaar ongelooflijke geschiedenis van het stripverhaal vertelt. Bubbels, tekenkunst, schetsen, making-of, anekdotes, workshops... Belgische stripverhalen zullen geen geheimen meer voor u hebben! ------------------------ Ontdek dit museum vol Belgische cultuur met de trein tegen een voordelige prijs: koop uw tickets voor het Stripmuseum en profiteer van 50% korting met het Discovery Ticket! • Koop uw e-ticket op https://tickets.stripmuseum.be/ en voeg gratis een Discovery Ticket toe aan uw winkelmandje. • Zoek de Discovery Ticket-code op uw e-ticket voor het Stripmuseum: dit is een code van 16 tekens. • Bestel hier uw Discovery Ticket. • Print uw Discovery Ticket of toon de pdf op het scherm van uw smartphone bij de controle in de trein. • Goede reis naar het Stripmuseum!
04/10/2025 - 20/09/2026:
* maandag: gesloten
* dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag: van 10:00 tot 18:00
Stap binnen in het universum van de Vlaamse stripauteur Wauter Mannaert: een wereld waarin oude mythen gekruist worden met problemen van vandaag, waarin de stad echt begint te leven en het persoonlijke in dialoog gaat met het collectieve.
Aan de hand van zijn belangrijkste werken, De Queeste, Yasmina en Weegee, maak je kennis met Mannaerts artistieke universum in al zijn rijkdom. De tentoonstelling belicht de waaier van thema's en grafische benaderingen van de auteur en biedt een onderdompeling in het hart van zijn unieke en poëtische wereldbeeld.
13/06/2026 - 15/11/2026:
* maandag: gesloten
* dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag: van 10:00 tot 18:00
Al twintig jaar lang weet Alleen miljoenen lezers te boeien met een vraag die even eenvoudig als verontrustend is: wat zouden kinderen doen als ze op zichzelf waren aangewezen in een wereld zonder volwassenen?
Deze zomer viert het Stripmuseum van Brussel deze iconische reeks met "Alleen, niet bang (om bang te zijn!)", een meeslepende tentoonstelling die is bedacht om jonge lezers te laten huiveren en meeleven… en tegelijkertijd herinneringen op te roepen bij de ouderen.
Ontmoet de helden bedacht door Fabien Vehlmann en Bruno Gazzotti, ingekleurd door Usagi, en duik in een universum waar avontuur, vriendschap en mysterie hand in hand gaan.
Betreed het universum van Alleen… als je durft!
Hoe laat je woord en beeld met elkaar spelen?
Tijdens deze schetssessie daagt stripauteur Rani De Prée je uit om op een verrassende manier te experimenteren met de combinatie van woord en beeld.
Ga aan de slag met een tekstballon, een stukje gevonden tekst, een flard van een gesprek dat je in het museum opvangt… en ontdek hoe je die woorden kunt verwerken in je tekening. Van een speelse collage tot een uitgekiende compositie: jij bepaalt hoe woord en beeld elkaar versterken, aanvullen of juist tegenspreken.
Een creatieve oefening waarbij je anders leert kijken naar compositie, samenhang en de kracht van een enkel woord. En vooral: een uitnodiging om te experimenteren en je verbeelding de vrije loop te laten!
Rani De Prée (1993) is een Belgische stripauteur en studeerde Beeldverhaal aan LUCA School of Arts en Schrijven aan het RITCS. Haar debuut graphic novel 'Lucien' verscheen begin 2026 bij de Nederlandse uitgeverij Menlu. In haar werk staan thema’s als identiteit, menselijkheid en verbeelding centraal. Grafisch focust ze op emotie, ritme en stilte, in een sobere maar expressieve stijl.
Voor iedereen: jong of minder jong, ervaren tekenaar of nieuwsgierige beginner.
Zin om te tekenen, te experimenteren en de magie tussen woord en beeld te ontdekken? Welkom!
Hoe vertel je in een stripverhaal over een stad, een land en een persoonlijke ervaring?
Fabien Toulmé, Jibé en Mathieu Diez hebben alle drie een bijzondere band met Beiroet en Libanon, ieder op zijn eigen manier. Op donderdag 24 september komen ze naar het Stripmuseum in Brussel om hun ervaringen te delen, hebben ze het over hun kijk op Beiroet en Libanon en vertellen ze hoe je de werkelijkheid in een stripverhaal giet.
Mathieu Diez woonde vier jaar met zijn gezin in Beiroet, hij werkte er op de Franse ambassade. Die ervaring werd "Tout mais pas Beyrouth" (Éditions Delcourt), een gevoelig verhaal over een stad die getekend is door de economische crisis, de explosie in de haven en de oorlog van oktober 2024. Jibé gaf beelden en kleur aan Mathieu's woorden.
Fabien Toulmé, onder andere auteur van "L’Odyssée d’Hakim", is ook van de partij en deelt zijn ervaringen met reportagestrips en zijn werk rond Libanon.
Een boeiende discussie over Beiroet/Libanon, de reportagestrip, getuigenissen en de manier waarop tekeningen de werkelijkheid kunnen weergeven. Met Mathieu Van Overstraeten als moderator.
Wil je de auteurs alvast ontmoeten voor de talk? Fabien Toulmé, Jibé en Mathieu Diez houden vanaf 15u30 signeersessies in boekhandel Slumberland, beneden in het Stripmuseum! Kom langs om hen te ontmoeten en je strips te laten signeren!
16/10/2026 - 17/05/2027:
* maandag: gesloten
* dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag: van 10:00 tot 18:00
Al dertig jaar draagt uitgeverij Kana bij tot de hoge vlucht van de manga in het Franstalige culturele landschap. Dankzij albums die niet meer weg te denken zijn en een opmerkelijke verscheidenheid aan verhalen, heeft de uitgeverij meerdere generaties lezers doen kennismaken met een medium dat is uitgegroeid tot een wereldwijd cultureel fenomeen.
Ter gelegenheid van deze verjaardag presenteert het Stripmuseum – Brussel MANGATOPIA: 30 jaar manga van Kana!, een tentoonstelling die het publiek uitnodigt om zich onder te dompelen in dit bijzondere universum. Dankzij een vernuftig uitgetekende scenografie, een gevarieerde selectie van werken en getuigenissen van mangaka’s en andere belangrijke spelers uit de Japanse scene, ontdekken bezoekers de vele facetten van een kunstvorm die zichzelf voortdurend opnieuw uitvindt.
MANGATOPIA is opgezet als een volwaardig museaal parcours en brengt een uitzonderlijke verzameling originele tekeningen naar Brussel (waarvan sommige nog nooit buiten Japan zijn getoond), samen met andere zeldzame werken, die een verrijkend inzicht bieden in de geschiedenis, de esthetiek en de codes van de manga. Voor het eerst in de Belgische hoofdstad worden deze historische en artistieke documenten in één tentoonstellingsparcours samengebracht, waardoor het publiek de Japanse strip in al zijn rijkdom kan ontdekken.
MANGATOPIA richt zich zowel tot liefhebbers als tot nieuwsgierigen, en viert de creativiteit, de verhalende kracht en het buitengewone vermogen van de manga om generaties en culturen te overbruggen. Het is meer dan een jubileumtentoonstelling: het is een uitnodiging om een grenzeloze verbeeldingswereld te verkennen en te begrijpen waarom manga vandaag een van de meest universele culturele uitdrukkingsvormen is.
Curator : Frederico Anzalone
Een samenwerking met Kana en het Mangamuseum van Kyoto, Kyoto Seika University - international manga research center.
Affiche : Inio Asano